Tuncelinin Sesi
19 Aralık 2014 Cuma
Köy aynı mezra farklı!
Munzur Vadisi’nde bütünlüklü araştırma!
Tunceli-Erzincan karayoluna yüzlerce tonluk kayalar düştü
LİMAK, hukuk tanımıyor, yetkililer sessiz!
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
01 Eylül 2010 Çarşamba 20:12

BDP’den Tunceli’de Barış mitingi

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle Tunceli’de miting düzenledi.

Mitinge, BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Eşbaşkan Yardımcısı Gültan Kışanak, BDP’li milletvekilleri ve vatandaşlar katıldı.

Kışla Meydanı’nda düzenlenen mitinge katılmak üzere Tunceli’ye gelen Selahattin Demirtaş ve beraberindekiler meydanda bulunan Seyit Rıza Heykeli’ne karanfil bıraktı.

Ardından miting alanına geçen BDP Eşbaşkanı Demirtaş, burada yaptığı konuşmada, Tuncelililere 12 Eylül’de sandığa gitmeyerek boykot çağrısında bulundu.

Konuşmasında Demokratik Özerkliğe değinen Demirtaş, demokratik özerklikle Türkiye’nin demokratikleşeceğini ileri sürdü.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun genel af talebine Başbakan Erdoğan’ın verdiği yanıtı eleştiren BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, “Bu genel af tartışmasında Kılıçdaroğlu’na, CHP’ye bir mesajı vardı onun. Dedi ki sana bir gıdım su bile yok. Elbette ki Kerbela çocukları bunun ne demek olduğunu biliyorlar. Ey başbakan sen Kerbela’nın çocuklarına bir gıdım su bile yok diyorsan ve o genel başkan buna karşı sessiz kalıyorsa bizim tahammülümüz, bizim sabrımız taşıyor. Biz bunu kabul etmeyeceğiz. Biz başbakanın bu hakaretlerine karşı Alevilere karşı yürüttüğü bu inkar politikasını, bu asimilasyon politikasını durduracağız. Bunun için öncü güç Dersim halkıdır. Dersim gençliğidir. Görev de sizdedir; nöbette sizdedir” diye konuştu.

 

bdp_ic.jpg 

 

Demirtaş’ın ardından söz alan BDP Eşbaşkan Yardımcısı Gültan Kışanak da 12 Eylül’de boykot çağrısını yineledi.

Kışanak, Başbakan Erdoğan ile CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun Dersim üzerine tartışmalarını da samimi bulmadığını ifade ederek Meclis açıldığında Dersim’le ilgili girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

Kışanak, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “1 Ekim günü o meclis açıldığında vereceğimiz ilk yasa teklifi bir kez daha Dersim adının iade edilmesi olacak. Bu onlar için bir turnusol kağıdıdır. Yüzlerindeki maske düşecek mi? Size karşı mahçup olup evet mi diyecekler göreceğiz. Bugün bunun siyasetini meydanlarda yaparak oy isteyenlere yine meclis açılır açılmaz önlerine şunu koyacağız. Dersim katliamını araştırma ve gerçeklerle yüzleşme komisyonunu kuralım diyeceğiz. Bunları CHP’nin ve AKP’nin önüne koyacağız. Yine sevgili Dersimli kadınlar Dersim’in yetim kızları, bize yapılan bu zulmü açığa çıkartmak için yine o meclis açılır açılmaz AKP’nin önüne bu teklifi koyacağız. Dersim’in yetim çocuklarını kimlere verdiniz? Kimlere verdiniz hepsini açıklayın. Bunun önündeki engel ne? Engel yok” dedi.

Mitinglerde sadece boykot çağrısı yapmadıklarını aynı zamanda yeni anayasayı da halkla hazırladıklarını söyleyen Kışanak, “Mitinglerimizde halkımızla birlikte yeni anayasayı da yazıyoruz. Şimdi sizlere soracağım ve sizin vereceğiz yanıtlara göre biz de yeni anayasa mücadelesini yürüteceğiz” diye konuştu.

Geniş güvenlik önlemleri altında düzenlenen miting, konuşmaların ardından müzik dinletisiyle sona erdi.

Bu haber toplam 3347 defa okunmuştur
YORUMLAR
yaşasın boykot yaşasın demokratik özerkilk
ali
yaşasın boykot yaşasın demokratik özerkilk ne evet nede hayır
09 Eylül 2010 Perşembe 16:49
evet ya da hayır : al birini vur otekine
mehmet
BDP bir halkın iradesidir ve herkesin saygı duyması gerekiyor. boykot kararı kimin işine yarar ya da yaramaz bizi ilgilendirmez biz kendi dogrularımızın peşinden gideriz sizin varsa dogrularınız bunu kendi gücünüz ile yapın saga sola yalvararak ya da hakeret ederek degil. herkes kendi öz gücüyle hareket etsin. bizi tanımayanı biz de tanımıyoruz. keyfim yerinde cunku boykot edecem diger turlusu iki ucu paslı demir hangi tarafından tutacan ? bir tarafında cemaat diger tarafında ergenekon chp ve mhp.
08 Eylül 2010 Çarşamba 17:09
Gerçeği görelim artık...
Raşti
Bakın sevgili kardeşlerim eğer akp HSYK 'yı ele geçirirse ditatörlüğünü ilan eder...İstediği her şeyi yapar...Erzincan savcısını zindana attılar...Bunu da artık görün..Referandumda evet çıksın siz akp yi görün neler yapar? Tek yargı kalmış ,her taraf akp tarafından işgal edilmiş durumda..Bundan en çokta Aleviler mağdur olacak..
07 Eylül 2010 Salı 00:46