Tuncelinin Sesi
19 Aralık 2014 Cuma
Köy aynı mezra farklı!
Munzur Vadisi’nde bütünlüklü araştırma!
Tunceli-Erzincan karayoluna yüzlerce tonluk kayalar düştü
LİMAK, hukuk tanımıyor, yetkililer sessiz!
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
02 Ekim 2012 Salı 19:17

KESK’ten tutuklular için açıklama

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) tutuklu KESK’lilerle ilgili basın toplantısı düzenledi.

KESK Tunceli Şubesi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Eğitim Sen Kadın Sekreteri Özen Meral Uç, KESK’li tutuklular serbest bırakılıncaya kadar mücadelelerine devam edeceklerini söyledi.

13 Şubat 2012 tarihinde KESK ve bağlı sendikalara düzenlenen baskında gözaltına alınan 15 kadından 9’unun tutuklandığını belirten Uç, “Tutuklanmalarından itibaren geçen sekiz ayın ardından 4 Ekim günü görülecek davalarının ilk duruşmasına çıkacaklar. KESK Kadın Sekreteri Canan Çalağan, SES Merkez Kadın Sekreteri Bedriye Yorgun, Tüm Bel - Sen Merkez Kadın Sekreteri Güler Elveren, SES Ankara Şube Kadın Sekreteri Nurşat Yeşil, Eğitim Sen Ankara 2 No’lu Şube Kadın Sekreteri Güldane Erdoğan, Eğitim Sen 1 No’lu Şube üyeleri Hatice Beydilli ve Evrim Özdemir Oğraş ile SES Ankara Şube üyeleri Hülya Mendilligil ve Belkıs Yurtsever gözaltına alınıp tutuklandılar.

Bu tutuklamalarla; emek, barış, demokrasi, sendikal hak ve özgürlükler ve kadın mücadelesi veren kadınların baskıyla, zorla sindirilmeye çalışıldığını, sendikal hak ve özgürlükler kapsamında yaptığımız faaliyetlerimizin, eylem ve etkinliklerimizin sorgulama konusu haline getirildiğini görüyoruz” dedi.

KESK’li kadınların yürüttükleri mücadele nedeniyle tutuklandığını ileri süren Özen Meral Uç, “Bizler biliyoruz ki bu tutuklamalar aynı zamanda, kadınları üretimin görünmez kölelerine dönüştüren, sendikal siyasal alanda kadınların varlığını ve mücadelesini büyük bir tehdit olarak algılayan, kadınlara varlık mekanı olarak evi işaret eden muhafazakarlık, eril öfke ve saldırganlığın da göstergesi. Gözaltında sorulan sorular ve iddianamede dile getirilen tüm noktalar AKP’nin gerçek demokrasi anlayışının ne olduğunu açık bir şekilde gösteriyor” diye konuştu.

Açıklamasında tutuklanma gerekçelerine de değinen Uç, mücadelelerini kararlılıklara sürdüreceklerinin altını çizdi.

Bu haber toplam 1142 defa okunmuştur
YORUMLAR
Sendikacılık
Tuna Mert
Bu ülkede kamu emekçileri de üretiyor. Ürettikleri kadar söz söyleme hakları da vardır. Kamu emekçilerinin siyaset yapma hakkı tanınsın. Bilmeyenlere duyurulur.
03 Ekim 2012 Çarşamba 16:46
sendikalar..
Doğru söz
Kamu sendikalar bir parti değildir..Ya da bir siyasi parti gibi çalışamazlar..Ozaman partilere ne gerek var?. .Kamu sendikaları emekçilerin haklarını savunur..Kamu sendikaları bir partinin kuyruğuna takılamazlar..Ama bu ülkede sendikalar siyaset yapıyor
02 Ekim 2012 Salı 20:23